תמרורים

להלן תמרורים שאולי אינם מוכרים לך:

 

 

לא לשכוח: באוסטרליה נוהגים בנתיב השמאלי ועוקפים בנתיב הימני. חשמליות בסידני, מלבורן ואדלייד צריך לעקוף משמאל בלבד.


רשיונות

נהיגה בלי רישיון נהיגה ברשותך הינה עבירה על החוק ודא כי מסמכי ההשכרה והביטוחים של Avis תמיד איתך.
בעת השכרת רכב באוסטרליה צריך לדעת שרישיון נהיגה ישראלי תקף במדינה לתקופה של שלושה חודשים. 

הגבלת מהירות

שטח עירוני – 60-50 קמ"ש.
כבישים בעלי שני נתיבים, כבישים בינעירוניים – 100 קמ"ש.
כביש מהיר – 100-110 קמ"ש.

צריך לשים לב באזורים העירוניים, הגבלת המהירות משתנה לפעמים וזה יכול לבלבל אפילו אם כבר ביקרת באותו מקום או אם רק השכרת רכב באוסטרליה. יש לשים לב האם יש תמרור הגבלת מהירות בכל מקום.
המהירות המותרת בקטעים שונים על כביש ניוקאסל ועל כביש M4 שליד סידני הופחתה.
בכביש המהיר סטיוארט באזור הצפוני של אוסטרליה אין הגבלת מהירות. 

הגבלת אלכוהול

50 מ"ג על כל ליטר של דם.
מ"ג על כל ליטר של דם לנהגים שמתחת לגיל 25 שיש להם רשיון פחות מ-3 שנים.
חובה לציית לבקשת שוטר לבדיקת נשימה.

 

תקנות נוספות

חובה לחגור חגורות בטיחות מלפנים ומאחור. ילדים חייבים לשבת בכסא שמיועד להם או להיחגר בחגורה מתאימה.

במלבורן, מערכת החשמליות מסועפת מאוד. במקרים מסוימים מותר לנסוע בנתיבים שבהן נוסעות חשמליות, כניסה לנתיב כזה יסומן על ידי פס צהוב מרוסק מצידי הנתיב. אם יש קו צהוב רצוף – כניסה לנתיב אסורה. 

כבישי אגרה

אין הרבה כבישי אגרה ביבשת אבל אם השכרת רכב באוסטרליה יש שניים שצריך להכיר. כביש רייד פלאזה הצפוני (North Ryde Toll Plaza) וכביש רנאנט הילס פלאזה (Rennant Hills Road Plaza’s). 

קנסות

המשטרה בכל המדינות משתמשת בציוד לבדיקת מהירות מהמתקדמים ביותר בעולם. היא משתמשת ברדארים ואקדחי לייזר למדידת מהירות. אתה עלול להיתפס אפילו מבלי לשים לב לכך ולקבל קנס כבד מאוד כשתחזור הביתה.

טיפים מועילים

מספרי חירום

משטרה, אמבולנס ומכבי אש – 000 (112 ממכשיר סלולרי).

תנאי כביש

הכבישים הראשיים באוסטרליה מתוחזקים היטב וישנו פיזור טוב של תחנות שרות באזורים העירוניים אבל בנסיעה ארוכת טווח מחוץ לערים הגדולות אפשר להיתקל בכבישים משובשים ועדיף לצאת לנסיעות כאלה עם רכבי 4X4 מכיוון שהדרכים יכולות להיות מכוסות בחול או עם נזק.

בתקופת הקיץ, יורד גשם באזור הצפוני של אוסטרליה והנחלים עלולים לעלות על גדותיהם, לפני נסיעה, צריך לוודא כי הדרכים לא חסומות ולא מוצפות.

בנסיעה ארוכת טווח, יש לתכנן לפחות עצירת שינה אחת ללילה. נסיעות בין ערים יכולות להיות נוחות מבחינת מצב הכביש אבל יכולות להמשך זמן רב מאוד ואפשר שלא להיתקל בתחנת שרות או קיוסק שבו אפשר להצטייד.

לא כל כבישי המדבר קלים לנהיגה על ידי נהג לא מנוסה ברכב שהוא לא 4X4. המדבר אינו מסביר פנים ומסוכן מאוד, טעויות עלולות להיות הרות אסון.

משאיות ארוכות נוסעות הרבה בכבישי אוסטרליה, לפעמים מחוברים אליהן 3 טריילרים ואורכן יכול להגיע לפעמים ל-50 מטרים. שים לב לקחת מהן מרחק ביטחון מכיוון שחול ואבנים עפים על הרכבים שמאחוריהן ורכב שנצמד קרוב מספיק, יכול להיקלע למערבולת רוח שנוצרת. במידה ואתה רוצה לעקוף, חשוב היטב לפני כן וודא שיש לך דרך פנויה מספיק כדי להשלים את העקיפה. 

חניה

תחנות דלק יש בשפע בערים הגדולות אבל עדיף למלא דלק לפני נסיעה באזורי הכפר מכיוון שהתחנות סגורות בימי ראשון ובשעה מוקדמת בערב. באזורים נידחים אפשר לעבור מרחק רב עד לתחנת הדלק הבאה וצריך להיערך בהתאם. 

בעת תדלוק

תחנות דלק ומוסכים מצויים בשפע באזורים העירוניים אבל אלו שנמצאים באזורים המרוחקים מישוב ובאזורי הספר נוטים לסגור מוקדם והמחירים עלולים להיות גבוהים יותר בהתאם.
בנסיעה ארוכה באזורי הספר חשוב להצטייד במפה שבה מצוינים מיקומי תחנות דלק לאורך הכבישים ולתכנן את הנסיעות בהתאם. 

נסיעה באאוטבק

בעת נסיעה באאוטבק, יש לוודא כי יש ברכב מפה מפורטת. יש להיצמד לדרכים מוכרות ולדווח לאדם כלשהו על הדרך המשוערת ועל הזמן שבו אתה מצפה להגיע ליעדך. וודא כי יש ברשותך כמות מים מספקת, דלק ואוכל.
האאוטבק הוא מדבר לכל דבר והטמפרטורה בו יכולה להגיע ל-45 מעלות צלזיוס ביום ול-0 בלילה. זה בלתי נמנע להשתמש במזגן אשר ברכב.
בעת השכרת רכב באוסטרליה צריך לוודא כי חברת ההשכרה מאשרת את הנסיעה באזור זה.
חשוב להיזהר מבורות בכביש, לא תמיד אפשר לראות אותם ובנסיעה במהירות גבוהה, תאבד את השליטה. 

חיות

יש לשים לב לקנגורו וחיות אחרות אשר חוצות את הכביש, במיוחד בנסיעה בלילה. חיות נוטות לחצות כבישים ללא אזהרה ולישון בלילה על האספלט החם.

 

נרשמת לקבלת ניוזלטר של חברת Avis ישראל.